Без работа си след дипломирането? Как да се справиш с тревожността и да продължиш напред.
- gradUp
- Jan 10
- 3 min read
Updated: Feb 6
Съвети от хора, които са били на твоето място (и всички вече са си намерили работа!)

Честито! Завършването на университет е огромно постижение, но също така е време на големи промени. Да, да търсиш работа не е лесно – особено когато усещаш, че всички около теб вече имат „перфектния“ план за бъдещето си. Ако се припознаваш, спокойно. Не си сам. Ето как можеш да използваш това време ефективно и да се справиш с напрежението.
Не си единственият, който се затруднява
Процесът на търсене на работа е тежък. Изцежда те, но е нещо, през което всички минаваме.
Търсенето на работа може да изглежда като безкраен и изтощителен процес. Но е важно да помниш, че това е нормално. Всички минаваме през него – дори и тези, които в LinkedIn изглеждат така, сякаш всичко им е наред. (Съвет: не скролвай LinkedIn, ако ще те напрегне още повече.)
Вместо това, обади се на приятел и поговорете. Понякога, просто да кажеш на глас какво те тревожи, може да ти олекне.
Много от моите приятели ми дадоха морална подкрепа и съвети за процеса на търсене на работа. Те ми помогнаха с идеи за проекти, които да добавя в портфолиото си, и с преглед на CV-то ми. Това ми помогна много.
Поставяй си реалистични цели
Не си поставяй за цел да търсиш работа по цял ден. Ограниченото време е по-ефективно – например 3 до 5 часа на ден, и не всеки ден. В противен случай ще се пренаситиш и ще burn out-неш. Напомняй си, че това е временно. Опитай се да се насладиш на свободното си време – няма да го имаш, когато започнеш работа.
Важно е да си поставяш постижими цели. Качеството на кандидатурите е по-важно от количеството. Вместо да пращаш едно и също CV на 20 различни обяви, отдели време, за да персонализираш мотивационното си писмо за позициите, които наистина ти допадат.
Дай си почивка и бъди добър към себе си
Грижи се за себе си по време на процеса на търсене. Не позволявай отказите да те сломят. Излизай с приятели, забавлявай се – не оставяй търсенето да погълне всяка минута от деня ти, защото ще те изтощи.
Този период между университета и работата е един път. Можеш да използваш времето за неща, които обичаш – разходи се навън, гледай любимите си сериали или си припомни хобита, за които не си имал време по време на ученето. Заниманията, които те правят щастлив, ще ти дадат нова енергия.
Опитай различни подходи
Ако не получаваш отговори на кандидатурите си:
• Помоли приятел или ментор да прегледа CV-то ти и обявите, за които кандидатстваш.
• Увери се, че информацията, която предоставяш е уникална.
Ако те канят на интервюта, но не получаваш оферти:
• Практикувай интервюта с приятели или ментори.
• Помоли за обратна връзка от интервюиращите, ако е възможно.
Също така можеш да:
• Отделиш 20% от времето си за networking и срещи.
• Свържеш се с кариерния център на gradUp или с бивши студенти, които могат да ти помогнат със съвети или контакти.
Ако нямаш достатъчно опит, потърси проект, който те вдъхновява, и работи върху него, за да се развиеш и да покажеш уменията си на работодателите. Не се страхувай да искаш помощ от близките си – дори и само за преглед на CV-то ти.
Забрави за „перфектната“ работа
Не е нужно първата ти работа да е мечтаната. Стартовата позиция е просто това – начало. Тя ще ти позволи да приложиш уменията си и да придобиеш нови.
В университета често чувах, че хората сменят изцяло кариерното си поприще след дипломирането. Това ме успокои и ми показа, че няма нужда да се ограничавам в избора си.
Не приемай отказите лично
Най-изнервящото за мен беше колко компании дори не отговарят на кандидатурите. Но не се отказах. От всички тези молби само една доведе до интервю – но това интервю ми даде работа, която обичам.
В университета, ако учиш усилено, получаваш висока оценка. При търсенето на работа обаче усилията ти не винаги водят до резултат веднага. Не го приемай като лична оценка за теб.
Дишай дълбоко и не се отказвай
Ще има провали и откази, но ги приемай като урок. Продължавай да се развиваш и с времето ще постигнеш целта си.
Важно е да продължаваш с малки, но постоянни крачки напред. Твоето „да“ ще дойде.
Забрави за натиска и бъди добър към себе си. Ще се справиш!