top of page
Search

Как да си поставим ясни кариерни цели: Ръководство за използване на SMART стратегията.

  • Writer: gradUp
    gradUp
  • Feb 6
  • 2 min read

Попитайте някого какви са неговите кариерни цели и ще чуете множество различни отговори. Някои може да кажат, че искат да станат лекари или да спасяват животи. Други може да се фокусират върху краткосрочни цели, като например завършване на бакалавърска степен и намирането на платен стаж.



Целите са важни, но те са само една част от уравнението. Да имаш ясна посока и инструменти, които да ти помогнат да постигнеш целите си, е от съществено значение за тяхното реализиране.


Как ефективно да си поставиш ясен списък от кариерни цели? SMART целите са доказан подход за поставяне на цели, които са:


Specific (Специфични)

Measurable (Измерими)

Attainable (Постижими)

Realistic (Реалистични)

Timely (С ясно определени срокове)



Използването на SMART цели за развитие на кариерата ти ще ти помогне да създадеш ясен път както за краткосрочни, така и за дългосрочни цели. Ще започнеш да забелязваш колко по-лесно е да ги постигаш навреме.


Специфични:


Намирането на работа на начално ниво или без опит в дадена индустрия е отличен пример за цел, но да бъдеш конкретен относно това, какво искаш и какво ще ти трябва, за да стигнеш до там, ще направи разликата при намирането на подходящата роля.


Когато определяш спецификите на всеки етап от целите си, също така разгледай:


Как ще постигнеш етапа. Ако следващата ти цел е да станеш финансов анализатор, какви програми, умения или опит ще ти трябват, за да се откроиш при кандидатстване?

Причината, поради която искаш да постигнете тази цел. Това ще ти помогне да разбереш кои цели да приоритизираш при планирането на повече от една цели.


Измерими:


Успешните здравословни режими имат едно общо нещо. Целите са измерими. По-вероятно е да се храниш по-здравословно или да спиш повече, ако си поставиш цели като консумиране на 10 грама повече протеин на ден или изключване на компютъра един час преди лягане.


Същото може да се каже и за твоите кариерни цели. Искаш ли да спечелиш Х сума пари годишно до третата си година работа? Планираш ли да останеш поне две години на първата си работа? Това са примери за измерими цели, защото знаеш кога са изпълнени.


Постижими:


С други думи, има ли смисъл целта въз основа на текущата ти траектория. Ако си със специалност психология, например, да станеш лицензиран консултант ще изисква повече от бакалавърска степен. Трябва да планираш завършването на поне магистърска степен и месеци стаж след завършване на университета.


Увери се, че знаеш какво ще е необходимо за постигането на твоите кариерни цели. Но не се страхувай от предизвикателства!


Реалистични:


Не всяка цел се изпълнява успешно, и трябва да се приеме, че всяко решение крие известен риск. Но създаването на реалистична цел помага за намаляване на този риск.


Използването на тенденциите в заетостта е важен фактор при разглеждането на кариерна цел, която може да бъде пренебрегната, така че се увери, че знаеш как да ги провериш! Също така ще трябва да обмислиш дали целта е постижима, като се вземат предвид времето и ресурсите, които имаш на разположение.


С ясно определени срокове:


Няма по-добър начин да създадеш инерция, отколкото да зададеш реалистичен срок за целите си с начална и крайна дата. Поставянето на крайни срокове помага да се поддържа мотивацията и ти гарантира, че ще постигнеш целите си навреме!

 
 
bottom of page